Cégünk 26 éve foglalkozik tűzjelző rendszerek tervezésével, kiépítésével és távfelügyeletével, tevékenységünk kiterjed a legkisebbtől a többszáz érzékelős hatóságilag, vagy jogszabályban előírt tűzvédelmi rendszerekre. Szakembereink rendelkeznek az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság engedélyével, forgalmazott tűzvédelmi eszközeink pedig mind a hivatalos tűzvédelmi megfelelőségi tanúsítvánnyal tanúsítottak.
A tűzjelző rendszereknek a riasztórendszerekhez hasonlóan akkor van igazán értelmük, ha távfelügyeleti szolgáltatást is igénybe veszünk mellette, ami a beérkező jelzések napi 24 órás felügyeletét, fogadását, feldolgozását, regisztrálását, valamint a rájuk történő megfelelő intézkedést jelenti. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) rendelkezik arról, hogy Magyarországon mely létesítményekben kötelező a rendszer telepítése, de természetesen nem csak ebben az esetben vállaljuk tűzjelző rendszerek kiépítését.
Az OTSZ hatálya alá tartozó tűzjelzőtől érkező jelzések egyaránt megjelennek a tűzoltóságon (a Tűzátjelzés Fogadó Központban, vagyis „Pajzs” rendszerben), illetve a saját távfelügyeletünkön is. A jelzés beérkezését követően diszpécsereink haladéktalanul elkezdik sorra hívni az adott objektumhoz megadott értesítendő személyeket. Ha nem értek el senkit, vagy akit elértek, nem tudott arról beszámolni, hogy csak téves jelzésről volt szó, akkor a tűzoltóság külön értesítés nélkül kivonul a jelzés beérkezése után 2 perccel. A tűzoltósági kivonulással párhuzamosan a diszpécserek természetesen tovább próbálkoznak a megadott telefonszámokkal, hogy értesítsenek egy illetékes személyt az eseményről, illetve információt kérjenek tőle.
A Katasztrófavédelmi Igazgatóság telefonszáma: +36 1 910 5105
Áraink a kialakítástól és az igényektől függően kerülnek meghatározásra, így kérjen árajánlatot, visszahívást vagy ingyenes és azonnali helyszíni felmérést!
A tűzjelző rendszerek működése
Felépítésüket tekintve a tűzjelző rendszerek tűzjelző központból, automatikus érzékelőkből, kézi jelzésadókból, és jelzőeszközökből (hangjelzők, fényjelzők, és hang- fényjelzők) állnak.
A tűzjelző központ a hozzá csatlakozó automatikus érzékelők, és kézi jelzésadók által szolgáltatott információkat feldolgozza, kiértékeli, és szükség esetén parancsot küld a megfelelő folyamatok beindítására (hang- és fényjelző eszközök bekapcsolása, liftvezérlés, légtechnikai egységek, és/vagy hő- és füstelvezető berendezések vezérlése).
A tűz érzékelésére többféle megoldás létezik:
A füstérzékelő (ami lehet ionizációs, optikai, aspirációs, vagy ezek kombinációja) már korai szakaszában érzékeli a tüzet.
Az optikai füstérzékelő: benne egy infravörös fényt kibocsátó adó, és egy azt érzékelni képes vevő van elhelyezve úgy, hogy normál körülmények között az adó nem látja a vevőt. Tűz esetén a kamrába jutó füstrészecskéken az infravörös fény irányt változtat, és a vevőbe jut. Ekkor az érzékelő riasztás jelzést küld a tűzjelző központnak.
A hőérzékelő: valamely anyagtulajdonság hő hatására fellépő változásán alapul. Az érzékelő lehet hősebesség, vagy hőmaximum érzékelő, illetve létezik ezek kombinációja is. A hősebesség érzékelők egységnyi idő alatt történő meghatározott hőmérsékletváltozás esetén riasztás jelzést küldenek a tűzjelző központ felé. A hőmaximum érzékelők az előre beállított küszöbhőmérséklet elérésekor küldenek riasztás jelzést a tűzjelző központnak.
A lángérzékelő: a látható fénynél nagyobb, vagy kisebb hullámhosszú sugarak az érzékelőben fizikai paraméterváltozást okoznak. A megváltozott paraméter hatására az érzékelő riasztás jelzést generál a tűzjelző központ felé.
Tűzvédelmi eszközeink
Érzékelők: a tűzvédelemben a legnagyobb hangsúlyt a megelőzésre, illetve a tűz korai észlelésére kell fordítani. Mindig a védeni kívánt helyiség funkciója és a környezeti tényezők alapján kell kiválasztani a megfelelő érzékelő típust. A Multi Alarm Zrt. szakemberei a helyszín felmérésekor segítenek kiválasztani azt az érzékelő típust, amely az adott védendő helyiségben a tűz legkorábbi szakaszában biztosít jelzést, és a legkevesebb téves riasztást generálja, valamint a kiválasztott érzékelők helyét és számát is meghatározzák. Az érzékelők általában egy tűzjelző rendszer részeit képezik; csatlakoztathatók tűzközponthoz, illetve esetenként vagyonvédelmi rendszerekhez is.
Az érzékelők típusai:
-
füstérzékelő ( ionizációs, optikai, aspirációs, vagy ezek kombinációja),
-
lángérzékelő (ultraviola, infravörös),
-
hőérzékelő (hőmaximum és hősebesség érzékelő) és
-
kombinált érzékelő (hő- és füstérzékelés egyben).
Tűzjelző központok: feladatuk a hozzájuk csatlakozó automatikus érzékelők és kézi jelzésadók által szolgáltatott információk feldolgozása, kiértékelése és a vezérlések elvégzése, valamint mindezekről a felhasználó informálása. (Vezérlések: hang- fényjelzők beindítása, lift tűzeseti vezérlése, komfort légtechnikai egységek és/vagy hő és füstelvezető berendezések vezérlése, tűzzáró ajtók zárása, vészkijáratok nyitása stb.)
A tűzjelző központok típusai:
-
hagyományos ( a jelzések egyedileg nem azonosíthatók, kevéssé költséges),
-
hagyományos címezhető (a jelzések érzékelőnként azonosíthatók; a tűzjelzés tényéről az érzékelők döntenek és jelzik a központ felé), illetve
-
analóg intelligens rendszerek (a programozott intelligencia dönt az érzékelőtől kapott mérési adatok alapján).
Jelzésadók, egyéb: